Архива обавјештењa
Обавјештења
Изложба свједочи 100 година требињске Гимназије
Требињска Гимназија основана је школске 1921/1922. на приједлог Градског вијећа Требиња и покрајинске Управе БиХ и то најприје у згради некадашње Трговачке школе.
Од тада до данашњих дана мијењала је називе и зграде, а као Гимназија "Јован Дучић" датира од 1991. године. Изградњом новог школског објекта задужбине Родољуба Драшковића која је у току Гимназија ће ријешити проблем недостатка простора.
Отварајући изложбу предсједник Скупштине Града Требиња Драгослав Бањак - некада ученик, професор, а потом и директор требињске Гимназије - казао је да је ова школа, као општеобразовна установа настала са циљем развоја интелектуалне ширине, истраживачке радозналости и стваралачког мишљења код ученика - и није могла бити основана у Требињу прије 1921. године, односно до освајања социјалне, политичке и економске слободе овог краја.
"Тај услов био је испуњен стварањем Краљевине СХС, након чега њено постојање више није могло да буде довено у питање: наџивјела је Други свјетски рат и режим који је покушао да затре њену суштину, али и школске реформе седамдесетих и осамдесетих година прошлог вијека, које нису имале разумијевања за њену мисију. Вечерашња изложба управо и свједочи о постојаности гимназије у Требињу. Показује колико је дубок њен коријен трајања и колико је разгранато њено стабло активности. Приказаним документима указује се на њен административни континуитет, као и континуитет наставних и ваннаставних успјеха. Показује да су јој уски локални оквири и да потврде своје вриједности тражи на размјенама ученика у Хамбургу, смотрама средњошколског позоришта у Марсеју или математичким олимпијадама у Ханоју...“, истакао је Бањак.
Гимназија ни у будућности не смије бити преживјела, окамењена и конзервативна институција – мора развијати амбијент у којем ученици на креативан и савремен начин спознају свијет око себе.
„То мора бити инспиративна средина за амбициозне младе људе који теже постизању високих академских циљева. Оно што се не смије догодити јесте – да у свијету који се непрекидно мијења изгуби корак са временом“, поручио је Бањак.
Професор Гимназије „Јован Дучић“ Радмила Митрић, у име стручног тима који је припремио вечерашњу изложбу, истакла је да је она конципирана као рекапитулација документације из претходних стотину година, распоређене у више тематских цјелина.
„Гимназија је пролазила кроз разне периоде, друштвена уређења, реформе школства, али се може рећи да је вијек који управо испраћамо обиљежила воља, хтијење и жеља – и ученика и професора – за сталним уздизањем, напредовањем, узрастањем и борбом за више знања, борбом која има свој почетак, али нема крај док год живимо“, истакла је Митрић.
Директор Гимназије "Јован Дучић" Мишо Пешић осврнуо се на професора, секретара и директора ове установе Душана Ковачевића захваљујући којем је и сачувана богата архива гимназије, која данас свједочи о вијеку њеног трајања.
„Надам се да ће и генерације које долазе водити рачуна како о гимназији тако и њеној историји – да ће за наредне јубилеје ова архива бити још богатија него што је данас“, казао је Пешић.
Директор Републичког педагошког завода др Предраг Дамјановић на отварању изложбе поводом 100 година Гимназије „ Јован Дучић“ Требиње.
Списак
уџбеника
Уџбеници за основну школу
Уџбеници за средњу стручну школу
Уџбеници за гимназију
Добри примјери различитих приступа у настави
ДетаљнијеПредмети од
националног значаја
Детаљније
Е-Настава
Министарство просвјете и културе Републике Српске и Републички педагошки завод, у сарадњи са Радио-телевизијом Републике Српске организује наставу на даљину путем телевизијског преноса за ученикеу од првог до деветог разреда основних школа у Републици Српској.
Детаљније