Републички педагошки завод Републике Српске

Милоша Обилића 39

78000 Бања Лука

Република Српска

Архива обавјештењa

11.02.2021.
Обавјештења

Нови уџбеници по новом Правилнику

У основним и средњим школама у Српској у наредном периоду се очекује више од 110 нових уџбеника, чији ће аутори морати испоштовати и Правилник о стандарду квалитета, који је донело ресорно министарство.

       Из Министарства просвете и културе РС саопштили су да су први пут донели овакав правилник ради унапређења квалитета уџбеника, што ће, између осталог, значити и да ће школске књиге имати мањи број понуђених чињеница, а ђаке више усмеравати на истраживање и трагање за новим информацијама.

– Такође, требало би да допринесу смањењу броја уџбеника по једном наставном предмету, што ће аутоматски утицати на смањење тежине ђачких торби, на шта се годинама указује – рекла је министарка Наталија Тривић.

Прилагођеност узрасту ученика

Ових стандарда мораће се придржавати сви који убудуће буду писали рукописе уџбеника, поручују из Педагошког завода чији су представници учествовали у изради правилника.

– Уџбеници су и до сада били прилагођени наставном плану и програму, али сада ће се гледати да буду прилагођени узрасту ученика. Имамо ситуацију да уџбенике пишу универзитетски професори, који се не могу спустити на ниво ученика. Сада је дата та могућност да се пише “разумљивим” језиком, да не буду превише дуге реченице и да деца знају шта је написано – говори директор Предраг Дамјановић.

Предраг Дамјановић

Уџбеник је, додаје, основно средство за учење, али не мора бити и једино; ђаци могу до информација долазити и путем других приручника и интернета.

Професорка српског језика у бањалучкој Гимназији, Бранка Љубојевић, оцењује да су постојећи уџбеници јако лоши и да би просветни радници били задовољни ако би се испоштовала бар половина прописаних стандарда. Правилник је врло детаљно урађен, ипак, све јој изгледа тешко проводиво.

– Бојим се само да не буде као велика већина ствари код нас, на папиру јако добро урађено, а у примени да останемо на прештампавању или евентуалној промени корица, што нам се дешава већ неколико година. Нова Читанка за 4. разред је нешто мало другачија, усудила бих се рећи, ближа овим генерацијама ученика, али Читанке за 1, 2. и 3. разред се прештампавају, константно су исте, укључујући исте правописне и материјалне грешке – говори ова дугогодишња просветна радница.

Уместо факултетских професора који пишу уџбенике за ђаке, много боље решење је, сматра она, за тај посао оформити тим професора који активно раде у настави с ученицима.

– Не треба нама ни неко ко је пре двадесет, десет година био у разреду, јер и он је већ изгубио додир с тим шта се дешава у учионици. С обзиром на то какве генерације имамо, каква су њихова интересовања, колико та деца раније сазревају, верујте да су питања која им се постављају иза текста у уџбенику превазиђена пре 25 година – упозорава Љубојевић.

Гимназија Бањалука

Аутори уџбеника које смо контактирали нису били расположени да јавно говоре на ову тему. Незванично, кажу да је стандардима сада заокружена ова област, али и да не очекују да ће доћи до суштинских промена.

– Колико уџбеник може да одступа од програма, шта треба да донесе ученику, да ли треба да буде наставно средство које ученик може да користи самостално или подразумева и неку врсту присуства наставника? То су питања на која је сада делимично одговорено. Уџбеник није само основа за стицање знања, него треба да упућује на друге изворе и литературу, да буде мало шири од програма и пружа наставницима и ученицима додатне могућности за истраживање, да буде нека врста путоказа – каже ауторка једног уџбеника за основну школу, додавши да приликом писања лекција, она и њене колеге, прате какве су актуелности у региону и шта се ученицима допада.

Конкурс

Нови Правилник је у Службеном гласнику објављен протеклог јануара. Ипак, Завод за уџбенике и наставна средства Источно Ново Сарајево још у новембру прошле године расписао је конкурс за 116 нових рукописа у основним и средњим школама. У основним школама биће штампано укупно 17 уџбеника, књиге за српски језик од 6. до 9. разреда, математика за 3, 6. и 7, ликовна култура и основи информатике за шести разред, хемија за осми, те комплет њемачки језик за девети разред. Конкурс обухвата и 99 уџбеника за средње школе, у осам струка.

Конкурс траје до 5. марта, кажу у Заводу, а расписан је у складу с Планом уџбеника за школску 2021/22. годину, који је донело ресорно министарство.

– Планом уџбеника дефинише се потреба за новим уџбеницима, односно адаптацијом постојећих. Нови уџбеници ће бити они који су тражени конкурсом, који добију позитивне рецензије и одобрење министарства. Поред аутора који напишу рукопис највећа одговорност је на рецензентима који су прегледали рукопис и дали оцену о њему. Објављивање стандарда не значи да ће одједном ићи сви нови уџбеници, већ да ће се приликом прибављања и одобравања нових уџбеника строго поштовати стандарди и поступати у складу с њима – одговорили су за Српскаинфо из Завода.

Нису међутим, навели, да ли ће нова правила променити евентуално и цену уџбеника.

Правилником о стандарду квалитета утврђују се садржај, научни, педагошки, психолошки, етички, дидактичко-методички, језички, естетски и технички захтеви које треба да испуне уџбеници, уџбенички комплети, приручници и друга наставна средства која се примењују у школама.

Грешке у књигама

За уџбенике који остају у употреби и идуће школске године, након консултација с надлежним институцијама, договорено је да Завод за издавање уџбеника уради одређене корекције које може да ради без измене програма, а то су: освежавање илустрација, замена новим илустрацијама и евентуално редизајнирање одређених уџбеника, те измена корица.

– Поред тога, затражили смо да аутори још једном прегледају своје уџбенике, да наведу уколико има одступања од програма и разлоге због којих су уврштени садржаји који нису у програму, те да доставе корекције, исправке материјалних, штампарских или лекторских грешака. Ми сваке године вршимо исправке грешака у уџбеницима које су материјалне и/или правописне природе. Ово је жив процес и увек се може десити одређена грешка – наводе из Завод.

Школски
календар

Календар за основну школу
Календар за средњу школу

Детаљније ikonica

Списак
уџбеника

Уџбеници за основну школу
Уџбеници за средњу стручну школу
Уџбеници за гимназију

Детаљније ikonica

Добри примјери различитих приступа у настави

Детаљније ikonica

Пројекти
међународни пројекти
и сарадња

Пројекат Читалићи
Изучавање о Холокаусту

Детаљније ikonica

Предмети од
националног значаја

Детаљније ikonica

Е-Настава

Министарство просвјете и културе Републике Српске и Републички педагошки завод, у сарадњи са Радио-телевизијом Републике Српске организује наставу на даљину путем телевизијског преноса за ученикеу од првог до деветог разреда основних школа у Републици Српској.

Детаљније ikonica

Култура
памћења

Култура памћења је покренут у оквиру подухвата образовања и стручног усавршавања наставног кадра у Републици Српској

Детаљније ikonica

Корисни
линкови

Детаљније ikonica

Корисни
материјали

Детаљније ikonica