Развијање наставног плана и програма, те формирање посебних гимназијских одјељења за даровите ученике из области математике, физике, програмирања, рачунарства, информатике и спорта само су дио реформи које би требало да отпочну у наредној години у гимназијама широм Републике Српске.
Рекао је то у за “Глас Српске” директор Републичког педагошког завода Предраг Дамјановић и додао је да је наставни план за гимназије одобрен прије десет година, након чега су усклађивани уџбеници.
- Прошло је довољно времена да се анализира и на основу тога донесе нови план часова за гимназије, а програми би се доносили сукцесивно од првог до четвртог разреда. За све планиране послове имамо формиране стручне тимове чији чланови су представници гимназија, факултета и Педагошког завода - казао је Дамјановић.
Истакао је да ће наредна година, као и ова протећи у знаку Акционог плана о провођењу реформи у предшколском, основном и средњем образовању.
- Требамо припремити и предложити иновативни наставни план за основну школу након чега и ревизију програма у складу са планом. У средњим школама ћемо радити ревизију програма за други разред јер смо до почетка школске 2019/20. урадили промјене програма у првом разреду - казао је Дамјановић.
Према његовим ријечима, биће настављена самовредновања и спољашња вредновања предшколских установа, основних и средњих школа, која су до сада показала висок степен одговорности, од организације и извођења наставе до опремљености.
Осврнувши се на наставу која се тренутно одвија у специфичним условима, Дамјановић је рекао да се прво полугодиште у основним и средњим школама у Српској завршава 30. децембра.
- Иако је још тешко процијенити стечено знања ученика у првом полугодишту, сигуран сам да то неће бити као у вријеме организације наставе у условима када није било короне. Пандемија ће оставити посљедице у свим сферама друштва, па и на образовању, али се надамо да ће послије пандемије ученици и наставници имати времена да надокнаде све оно што нису могли урадити због вируса - нагласио је Дамјановић.
Према његовим ријечима, број ученика и запослених који су били позитивни на вирус корона је веома мали.
- Тврдимо да се мало ко од ученика и запослених заразио у школи, то је урађено на другим мјестима. Поред тога што је мали број ученика и запослених био позитиван знатно већи број је био, а и сада је у изолацији због тога што је неко од укућана био заражен или су били у контакту са “ковид” позитивним - казао је Дамјановић и нагласио да су због тога одлучили да организују наставу на два начина и то у учионици за све здраве ученика и запослене и на даљину за оне који су били заражени или су у изолацији, као и за оне који имају хроничне болести које им не дозвољавају да похађају наставу у школским клупама.
У случају да ова епидемиолошка ситуација потраје и у наредној години, односно до 21. јануара наредне године, када почиње друго полугодиште, настава ће се одвијати на исти начин, као и у претходна четири мјесеца, уз скраћене часове, односно од 20 и 30 минута.
- Аке не буде пандемије настава ће се одвијати у нормалним условима које сви прижељкујемо и којим се надамо, а то значи у школским клупама у пуном капацитету трајања часа - рекао је Дамјановић.
Директор Републичког педагошког завода Републике Српске др Предраг Дамјановић
Годишњица
Републички педагошки завод у петак је обиљежио 28. година рада. Предраг Дамјановић истиче да је за то вријеме Завод задржао статус, који му је од оснивања намијењен, а то је да буде на услузи предшколским установама, основним и средњим школама. Дамјановић је као једну од најважнијих улога Завода издвојио увођење деветогодишњег основног образовања, затим израду и модернизацију наставног плана и програма за основне школе засновано на исходима учења.Учествовали смо у изради и модуларних програма у средњим стручним и техничким школама, у изради стандарда занимања и многим другим програмима - рекао је Дамјановић.