Архива обавјештењa
Обавјештења
Дамјановић: Институције Српске мјесто за рјешење свих проблема
Директор Републичког педагошког завода Републике Српске Предраг Дамјановић каже да се овај проблем јавља увијек када су изборне године.
– Ово су проблематизовали родитеља, а не ученика. Ми смо данас пренијели родитељима поруку да је похађање школе једно од основних права дјетета, поготову основних школа која је обавезна и нико нема права да их спријечи да иде у школу. Са друге стране, у Уставу Републике Српске је ријешено питање језика, а те одредбе је наметнуо високи представник и нико од бошњачких политичара који данас проблематизују то питање тада нису имали никаквих примједби. Сви који долазе у ту подручну школу и који обећавају да ће ријешити тај проблем неће то урадити без институција Републике Српске. У свему овом највише трпе дјеца. Ми ћемо, као и руководство школе, обезбиједити све друге услове за школовање какве имају и дјеца у централној школи – рекао је Дамјановић.
Он је додао да у Републици Српској 6.090 ученика бошњачке националности похађа основну школу, а само ових десетак није кренуло у школу, мада имамо информацију да њих троје или четворо иду на наставу.
– Дакле, само ови родитељи кажу да не дају дјеци да иду у школи, а родитељи осталих не проблематизују ово питање јер су схватили да дјеца морају да иду у школу и да поштују важећи Устав и законе Републике Српске – закључио је Дамјановић.
Наташа Цвијановић, помоћник министра за предшколско и основно васпитање у Министарству просвјете и културе у Влади Републике Српксе истакла је овим поводом да се не ради о васпитном, односно образовном проблему или питању струке већ се овај проблем везује за нека друга питања.
Састанак у Липљу
Стога смо и обавили овај састанак са родитељима да их обавијестимо о уставним и законским одредбама у овом случају. Ту је јасно дефинисано да у РС постоје језици конститутивних народа, српског, хрватског и бошњачког народа. То не значи да Бошњаци свој језик не могу да зову босански језик, али у евиденцији нема другог начина осим да га дефинишемо као језик бошњачког народа, јер тако стоји у Уставу РС. Дјеца нису дискриминисана и похађају наставу по програму Тузланског кантона – рекла је Цвијановић.
Из ОШ Свети Сава су нам потврдили да су родитељима пренијети ставови надлежних и обавезе родитеља те да им је остављен период до понедјељка како би се дјеца вратила на наставу, а од тог периода њихов изостанак ће бити евидентиран.
Извор: Infobirac.net
Списак
уџбеника
Уџбеници за основну школу
Уџбеници за средњу стручну школу
Уџбеници за гимназију
Добри примјери различитих приступа у настави
ДетаљнијеПредмети од
националног значаја
Детаљније
Е-Настава
Министарство просвјете и културе Републике Српске и Републички педагошки завод, у сарадњи са Радио-телевизијом Републике Српске организује наставу на даљину путем телевизијског преноса за ученикеу од првог до деветог разреда основних школа у Републици Српској.
Детаљније