Архива обавјештењa
Обавјештења
Професори из Српске на семинару о изучавању Холокауста у Израелу
У Институту "Јад Вашем" у Јерусалиму почео је семинар о изучавању Холокауста, а међу учесницима је и 18 професора из Републике Српске.
Учешће професора из Републике Српске резултат је сарадње Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица и Републичког педагошког завода.
Представник Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и несталих лица Душан Павловић, који руководи Координационим тимом за успостављање и очување културе памћења у Републици Српској, рекао је Срни да је циљ семинара да професори и наставници усвоје методологије изучавања Холокауста.
"Циљ семинара јесте да професори и наставници из Републике Српске добију образовање и нова сазнања у `Јад Вашему` и да науче како да их примијене кад се врате у своје радне средине и да помогну осталим колегама у образовању о теми страдања српског народа у Другом свјетском рату, а онда и свих осталих, укључујући и Холокауст као европски контекст тог догађаја", рекао је Павловић.
Он је подсјетио да је ријеч о шестој по реду групи професора која долази из Републике Српске у "Јад Вашем" на образовање од 2012. године.
"Министарство просвјете и културе Републике Српске, заједно са Педагошким заводом Републике Српске, одрађује велики дио посла када је у питању подршка пројекту, организација и релизација", рекао је Павловић.
Он је нагласио да је Републички центар за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица у претходном периоду добио проширени мандат који се сада односи на цијели 20. вијек, истраживање и документовање и обавезу успостављања и очувања националне културе памћења.
"У том смислу је крајем новембра потписан Меморандум о сарадњи између Центра, Завода и Филозофског факултета Универзитета у Бањалуци", рекао је Павловић и додао да је формиран и Координациони тим за успостављање и очување културе памћења у Републици Српској.
Он је рекао да се покушавају успоставити нови видови сарадње са Институтом "Јад Вашем" у Јерусалиму, да се оптимализују све до сада урађене ствари и да се ставе још више у функцију.
Директор Републичког педагошког завода Предраг Дамјановић рекао је да је семинар почео данас и да све тече по плану, те да ће трајати до 23. децембра.
"Циљ је да наши професори српског језика и историје усвоје методологију изучавања Холокауста која се примјењује у `Јад Вашему` како би и ми користећи ту исту методологију изучавали страдање и злочине над српским народом у свим претходним ратовима" , рекао је Дамјановић.
Он је додао да је у ранијим семинарима од 2012. године о овој теми у Јерусалиму до сада присуствовало 70 професора из Републике Српске.
Дамјановић је рекао да су, осим професора који иду у "Јад Вашем", Републички педагошки завод, Центар за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица и Филозофски факултет Бањалука у претходне двије године, уз сагласност Министарства просвјете и културе Српске, организовали семинаре у Српској за све наставнике српског језика и историје.
Он је рекао да је након тога Републички педагошки завод извршио измјене и допуне, те направио нове наставне планове и програме.
"Tако од ове године имамо нови наставни план и програм историје у деветом разреду, а сљедеће године имаћемо нови наставни план и програм у завршним разредима средње школе. Од ове године имамо нови уџбеник за историју у деветом разреду гдје се више пажње поклања заштити српских националних интереса и изучавању злочина над српским народом у Другом свјетском рату, али и злочина над Србима који су се десили деведесетих година" , навео је Дамјановић.
Списак
уџбеника
Уџбеници за основну школу
Уџбеници за средњу стручну школу
Уџбеници за гимназију
Добри примјери различитих приступа у настави
ДетаљнијеПредмети од
националног значаја
Детаљније
Е-Настава
Министарство просвјете и културе Републике Српске и Републички педагошки завод, у сарадњи са Радио-телевизијом Републике Српске организује наставу на даљину путем телевизијског преноса за ученикеу од првог до деветог разреда основних школа у Републици Српској.
Детаљније